3 neobyčejně obyčejné důvody k vděčnosti

Co se ti vybaví jako první, když se řekne “vděčnost”? Pro každého z nás to může znamenat něco trochu jiného, ale jistě se shodneme, že všichni najdeme něco, za co můžeme být vděční. Ať už se nám v životě zrovna skvěle daří, nebo naopak prožíváme náročné období, právě vděčnost přispívá k většímu pocitu celkové spokojenosti, pohody, a přináší zdravější a pozitivnější pohled na svět i naši aktuální životní situaci, byť je třeba zrovna subjektivně nelehká.

Vděčnost jako klíč k hojnosti

Vděčnost je pravděpodobně jednou z nejdůležitějších schopností, které bychom měli ve svém životě kultivovat. Je to více než jen slovo “díky”, je to hluboký pocit uznání za něco, co jsme dostali/dostáváme, ať už hmotného či nehmotného. Vděčnost nám pomáhá rozpoznat a ocenit hodnotu toho, co máme, namísto toho, abychom se soustředili na to, co nám chybí. Což úzce souvisí i se zákonem přitažlivosti: když vyzařujeme pocit, že už teď jsme bohatí (a je jedno, o jaké bohatství se jedná), život nám s radostí pošle další hojnost.

Pojďme se tedy společně podívat na to, kde lze vděčnost hledat a pěstovat v každodenním životě.

Vděčnost za vztahy

Začátek listopadu je spojován s obdobím dušiček, kdy v našich krajích bývá zvykem jít na hřbitov zapálit svíčku pozůstalým. Proč ale z něčeho tak trochu pochmurného neudělat naopak oslavu? Vzpomínat na zesnulé se dá i s radostí a vděčností za dary, které sem přinesli – minimálně dar života, protože díky nim jsme tady teď my. 

Co takhle využít tuto příležitost také k tomu se zamyslet, za co všechno vděčíme svým nejbližším, kteří tu jsou stále s námi? Ne nadarmo se říká, že nikdo z nás neví dne ani hodiny a proto jsou věci, které nestojí za to odkládat. Jednou z nich je právě vyjádření vděčnosti lidem, které máme nejraději. Co třeba společná oslava života u šálku hřejivé masaly?

Vděčnost za každodenní dary

To, že máme co jíst a pít, máme si večer kam lehnout a ráno si vzít co na sebe, bereme tak nějak jako samozřejmost. Pokud jsme totiž nikdy nezažili opak, považujeme to za jakýsi základní životní standard. Právě teď, v sychravých podzimních dnech je ale možná správný čas podívat se na to trochu jinýma očima.

I u nás v Česku je stále spoustu lidí, kteří si nemohou dovolit kvalitně se stravovat, natož uzpůsobovat stravu podle ročních období. Až si tedy budeš připravovat svoji další vydatnou snídani či oběd, v tomto období ideálně se zahřívajícími potravinami, věnuj chvíli vědomou pozornost tomu, jaké všechny ingredience pro přípravu používáš a poděkuj za skvělé jídlo, které ti dává kvalitní energii po celý den. 

Vděčnost za to, že “můžeme”

Žijeme ve světě plném možností. Někdy jich je možná tolik, až nás to zahlcuje. Na co bychom ale nikdy neměli zapomínat, je to, že vždycky máme na výběr. Ať už si zrovna užíváš životní období, kdy se ti daří, nebo tě třeba právě teď štve práce. Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody. Tohle rčení je velká životní pravda a není na škodu si ji čas od času připomenout. 

Když nejsme spokojeni s tím, kde právě jsme, vždy existují cesty, jak to změnit. Právě v takových chvílích je ale dobré si uvědomit, že i kdybychom nenacházeli žádný jiný důvod k vděčnosti, tak máme minimálně tento. Pokud máš zdravé ruce a nohy, vždy je za co děkovat – přinejmenším za to, že můžeš. 

Jak trénovat vděčnost?

Každý zvyk je jako sval. Čím déle a pravidelněji ho trénujeme, tím více sílí a stává se automatickým. Tady je pár tipů, jak si z vděčnosti udělat příjemný a užitečný rituál:

  • Bez ohledu na to, jestli si svůj ranní čaj nebo kávu vychutnáváš v klidu domova, nebo ho popadneš při spěchu do práce, využij tento moment jako první příležitost k vděčnosti. V minulém článku jsme mluvili o tom, že čaj a rituály jdou skvěle dohromady. Jak srkáš svůj horký nápoj, uvědom si, že jsi v bezpečí a můžeš pít, co máš rád/a. I to někdy stačí.
  • Co takhle vyzkoušet deník vděčnosti? Můžeš si klidně pořídit nějaký přímo k tomu určený deník, který tě hezky navede, ale bohatě stačí obyčejný diář nebo sešit. Zapiš si každý den alespoň jednu konkrétní věc, za kterou stojí za to poděkovat. Anebo si to alespoň nahlas řekni. Nezabere ti to víc než pár minut denně a uvidíš tu změnu mindsetu!
  • Kdy naposledy jsi svým blízkým (rodině, přátelům…) řekl/a, že je máš rád/a nebo jim poděkoval/a za něco konkrétního, za co si jich vážíš? Možná je to nezvyk, ale věř tomu, že když prolomíš počáteční bariéry, efekt může být jen a jen pozitivní pro všechny strany.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *