Doprava ZDARMA pro objednávky nad 999,- Kč => Vychutnat si život

Jak rituály pomáhají zpomalit ve zrychleném světě?

Čajový rituál
Jak rituály pomáhají zpomalit ve zrychleném světě?

Tempo našeho života nabralo během posledních desetiletí na obrátkách. Máme přístup k informacím z celého světa a můžeme se spojit s lidmi na druhé straně planety. Konstantní „propojení se světem“ ale často vede k pocitu přetížení a méněcennosti. Přece bychom toho ještě potřebovali tolik stihnout, dohnat a udělat, abychom se vyrovnali všem těm lidem tam venku, abychom včas odepsali na všechny zprávy, emaily… Je ti to povědomé? Tak místo scrollování věnuj pár minut přečtení tohoto článku a třeba najdeš inspiraci i pro svůj život.

Co je to vlastně ten rituál?

V základním smyslu je to soubor pevně stanovených postupů a kroků, které provádíme za určitým účelem. Rituály nám odjakživa poskytují strukturu, pocit bezpečí a pohody. Jsou to jakési kotvy, které nás udržují ve spojení s tradicemi nebo s našimi každodenními návyky. Slouží ale také jako mosty, které nás spojují s naší komunitou, sebou samými nebo s našimi aspiracemi. Bez ohledu na to, jak rituál definujeme, jeho pravou hodnotu určuje význam, který mu přisuzujeme.

Cítíš, že by ti prospělo zapojit rituály více do svého každodenního života? Pojď zkusit s námi třeba ty čajové!

Čajové rituály jako cesta ke klidu a harmonii

Čajové rituály jsou spjaty s tradičními kulturami, jako je japonská nebo čínská, kde je pití čaje považováno za meditativní a duchovní praxi. Vědomé přípravy čaje, jeho pomalé popíjení a koncentrace na chuť a vůni nás mohou přivést do stavu klidu a harmonie. Zastavit se, uvědomit si přítomný okamžik a tím zpomalit náš hektický životní rytmus.

Jak si vytvořit svůj vlastní meditativní rituál?

 1. Prvním krokem je výběr čaje. Věnuj čas prozkoumání různých druhů a jejich vlastností a jedinečné chuti. Pro rituální účely určitě sáhni po kvalitním sypaném čaji nežli obyčejném sáčku z krabičky a vyber podle toho, který nejlépe vyhovuje tvým chuťovým pohárkům a náladě. Na ráno se skvěle hodí černý Assam, ať už samotný, nebo s mlékem v podobě masaly. Po obědě tě krásně osvěží třeba naše směs GOOD ViBES z darjeelingu, na večer zase krásně pohladí Honeybush.
 2. Důležitá je i příprava prostředí. Čajový rituál je záležitostí smyslů, takže cítit se pohodlně ve svém prostoru je klíčové. Můžeš zapálit svíčky, pustit příjemnou hudbu nebo si jen vychutnat ticho. Vytvoř si prostor, který tě uklidňuje a inspiruje.
 3. Nyní je čas na přípravu samotného čaje. Sleduj pokyny pro konkrétní typ čaje ohledně množství, teploty vody a doby louhování. Během této fáze se snaž být plně přítomný/á. Pozoruj, jak se listy čaje rozvíjejí ve vodě, a vychutnávej si vůni, která se začíná linout kolem.
 4. Když je čaj připraven, nalij ho do svého oblíbeného šálku a udělej si chvilku na relaxaci. Sedni si, opři se a vychutnej si každý doušek. Zaměř se na chuť čaje, jak se mění s každým usrknutím. Uvědom si, jak je tento okamžik jedinečný. 
 5. Teď už je čas jen chvíli spočinout, rozjímat, nechat myšlenky jen volně plynout a nic neovlivňovat. Ať už to trvá 5 minut nebo hodinu, všechno se počítá.

Jaké si to uděláš, takové to máš.

Na závěr jedna důležitá připomínka. I když je naše společnost neustále v pohybu, máme možnost volby. Můžeme se rozhodnout, jak se s tímto rychlým tempem vyrovnáme a jaké změny ve svém životě uděláme, abychom lépe zvládli stres a chaos moderní doby. Je důležité si najít čas na odpočinek, relaxaci a obnovení energie, ale také investovat do skutečných mezilidských vztahů a vytvářet komunitu, která nám pomůže zvládnout výzvy, které s sebou každá doba nese. 

Užij si podzimní čas, který je ideální ke zpomalení a rozjímání. Není nic jednoduššího, než ulovit některou čajovou směs TOMCHAi a vymyslet si svůj vlastní čajový rituál, který jednoduše začleníš do svého běžného života.

Komentáře
 1. Barbora napsal:

  Krásný inspirativní článek. Tu možnost volby by si měl člověk připomínat co nejčastěji.

  • Tomáš Stankovský napsal:

   Báro, díky moc za komentář a naprosto souhlasíme. Je to vždy o naší volbě. 🙂

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *