fbpx

Jak na jarní očistu? Svěží start pomocí 4 elementů.

Jarní tráva za východu slunce
Jarní tráva

Březen je období nových začátků. Začátek jara, ale v přirovnání ročních období k dennímu cyklu také brzké ráno, tedy začátek nového dne. Stejně, jako jsme v únoru odpočívali, nyní je čas na vzpruhu. Nová energie ale většinou nepřichází jen tak, na lusknutí prstu. Cítíš se po zimě stále unavený/á a bez šťávy? Nezoufej a čti dál. Mrkneme totiž společně na to, jak letos začít konečně “načisto”. 

O jarních očistách, detoxech a půstech už jsi jistě slyšel/a. Po době masopustu nyní není na škodu odlehčit jídelníček a dopřát si třeba nějaké to zelené smoothie nebo čaj z mladých kopřiv. Organismus tuto podporu ocení a odmění se vitalitou a svěžestí. Takových tipů a návodů najdeš na internetu mnoho, stačí si jen vybrat.

Chceš zkusit něco nového? My jsme si pro jarní očistu přizvali na pomoc elementy – vodu, vzduch, oheň a zemi. Jejich rovnováha je totiž důležitá právě i pro náš energetický balanc. Zaměříme se tedy v březnu na aktivity, které těmto čtyřem živlům odpovídají. 

Tady je několik tipů pro inspiraci.

Voda

  • Láká tě otužování? Pak je právě teď ten nejlepší čas začít. Pozvolna, podle tvých možností a zkušeností. Nemusíš tedy hned skočit do polo zamrzlého rybníku nebo ledové kádě. Co začít třeba tím, že si ráno opláchneš obličej ledovou vodou? Můžeš přidat vlažnou a posléze studenou sprchu a uvidíš, kam tě to zavede.
  • Očista přes dutiny je velmi účinná. Zkus si vypláchnout ústa a nos vodou s mořskou solí. Pokud najdeš odvahu, můžeš se pustit i do klystýru. Víme, že ten pro mnoho lidí představuje velký strašák. Když se ale provede správně, není to zdaleka tak náročné, jak to možná zní. A efekt pozitivně pocítíš ty i tvoje střeva.
  • Zkus začít každé ráno tím, že vypiješ sklenici vlažné filtrované vody s citronem či čerstvé březové vody. Organismus se krásně nastartuje a začne den naladěn na tu správnou notu.
Voda s citronem
Voda s citronem

Vzduch

  • Nejlepším průvodcem je náš vlastní dech. Věř, že ať už s ním pracuješ nebo ne, má nás stále co učit. Zaměř se v březnu na dechová cvičení, která zvol podle své pokročilosti. Jestli s nimi zatím nemáš zkušenost, začni třeba jen tím, že na pár minut vědomě svůj dech prohloubíš, prodloužíš nádechy a výdechy. Pokud jsi zkušený/á, zaměř se hlavně na pravidelnost cvičení, která přináší ty nejviditelnější výsledky.
  • Zahrnout můžeš pohyb na čerstvém vzduchu jako formu meditace. Ostatně, ten není na škodu v jakékoli roční době. 🙂

Oheň

  • Vystavuj se záměrně co nejvíce slunečním paprskům, které už pomalu ale jistě nabývají na síle. I když je venku stále chladno a chodíme v bundách, vnitřně nás už dokáží prohřát a zažehnout vnitřní oheň. 
  • Skvělé je zařadit na program nějaké ranní rozehřátí. Každému vyhovuje něco jiného a tak zvol to, co je pro tebe nejpřirozenější. Ať už je to krátká a dynamická ranní rozcvička, jógový pozdrav slunci nebo třeba nějaká forma automasáže. 
  • Oheň se dá krásně rozproudit i zevnitř. K tomu slouží takzvané zahřívací potraviny jako jsou třeba čerstvý zázvor, kurkuma nebo chilli. Mnoho těchto zahřívacích koření najdeš také v naší oblíbené čajové směsi iNDiAN MASALA.
Zahřívací koření
Zahřívací koření

Země

  • Na bosé výlety je země sice ještě studená, ale právě teď je ten nejlepší čas na ni začít chodidla pomalu zvykat. Zkus boty odložit na pár minut třeba v parku nebo ještě lépe v lese. Pokud patříš mezi šťastlivce se zahradou, máš to o to jednodušší. Co třeba vyjít s ranním čajem naboso do trávy?
  • V dřívějších dobách bylo běžné vždy během března, tedy před obdobím Velikonoc, držet půsty. Nemusí to nutně hned znamenat nejíst vůbec (i když ani to nám v dnešní době přebytku vůbec neuškodí). Pokud ale nejsi na půstování zvyklý/á, můžeš vyzkoušet třeba makrobiotický rýžový půst. Při tom se jí pouze rýže s tepelně upravenou zeleninou bez soli, koření a oleje a k tomu libovolné množství čerstvé zeleniny. Člověk tedy netrpí hlady, ale přitom se i po jednom takovém dni cítí krásně pročištěně a lehce.

Nové začátky ve vlastní režii

Kromě našich vyzkoušených tipů je tu jistě mnoho dalších způsobů, jak pracovat s živly a tím i vlastní energií. Zveme tě k tomu, abys zapojil/a vlastní intuici a kreativitu. Nalaď se na své tělo a ptej se ho. “Potřebuji v sobě posílit vodu, vzduch, oheň nebo zemi? Jak to zrovna já potřebuji?” Každý z nás má totiž v sobě přirozeně jiné zastoupení těchto elementů a tedy i cesta k rovnováze bude individuální. Budeme moc rádi, když se s námi o své zkušenosti a nápady podělíš v komentářích. 

Tak vstříc novým začátkům!

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů