Nápoje ve stylu “chai Latte” tu jsou už pěkných pár let. Lépe řečeno, v zemích, odkud pochází, pěkných pár století. Já jsem poprvé ochutnal masala chai během svých let na “gymplu”, kdy jsem chodil do vyhlášené Jindřichohradecké čajovny pod zámkem. Dneska už si chai latte může každý zmáčknout doma na kávovaru Dolce Gusto. Ale je to to samé?
Když jsem se začal zajímat o svět čajů, koření a především cestování, měl jsem možnost zažít tyto nápoje v jejich autentické podobě. Pokud TOMCHAi sleduješ už nějakou dobu, nejspíš ti neunikly některé z našich receptů. Ty někdy zmiňují masala chai tzv. masalu, jindy chai latte. Stejně tak v kavárnách se můžeš setkat s nejrůznějšími pojmy obsahujícími slovo “chai” nebo “latte” a je dost snadné se v nich ztratit. V čem je vlastně čaj, v čem káva, v čem mléko? Pokusili jsme se sesumírovat ty nejčastější (ať už skutečné nebo zkomolené) názvy nápojů a udělat ti v tom trochu pořádek. Dej nám vědět, jestli to bylo užitečné.
Slovo chai, čti [čaj], samo o sobě znamená v hindštině a několika dalších indických jazycích prostě „čaj“. Když tedy v Indii řekneš „chai“, máš na mysli obyčejný čaj, často připravovaný s mlékem a cukrem. V západních zemích se však pod pojmem chai obvykle rozumí masala chai, což je čaj s kořením.
Latte je italský výraz pro mléko a v kontextu nápojů se obvykle jedná o caffè latte, což je espresso s napěněným mlékem. Tento nápoj je známý svou jemnou a krémovou chutí a je jedním z nejpopulárnějších kávových nápojů na světě. Latte neobsahuje žádné koření a jeho chuť je výrazně odlišná od chai latte.
Chai latte je nápoj, který vznikl spojením tradičního indického čaje a západní latte kultury. Chai latte by se správně mělo skládat z chai masala (indického kořeněného čaje) a napěněného mléka. Bohužel je tento nápoj často v gastro zařízeních, i těch lepších, připravovaný z instantních směsí plných zbytečných aditiv nebo sirupů, které vůbec pravý černý čaj neobsahují, nebo pouze jeho extrakt. Tyto směsi a sirupy jsou velmi sladké s jemnější kořeněnou chutí po skořici, kardamomu nebo vanilce.
V kavárnách se většinou chai latte podává s vrstvou pěny na povrchu, podobně jako klasické latte. Kvalitní chai latte ale může skvěle chutnat i bez cukru a jako vegan alternativu stačí použít rostlinné mléko. Doporučujeme ovesné, které jde nejlépe napěnit.
Tento nápoj má úplně stejnou přípravu i složení jako chai latte, akorát se k němu v kavárnách přidává ještě silný shot espressa. Díky tomu si můžeš dopřát pořádně hříšnou variantu se vším všudy včetně silného povzbuzujícího účinku kávy.
Masala chai je tradiční indický nápoj, který kombinuje černý čaj s různými druhy koření, jako je skořice, kardamom, hřebíček, zázvor a pepř. Masala chai je obvykle vařený s mlékem a osladí se cukrem nebo medem. Tento nápoj má bohatou a komplexní chuť černého čaje i koření a je velmi oblíbený nejen v Indii, ale po celém světě.
Termíny “chai chai” nebo “chai tea” mohou být matoucí a ve skutečnosti nejsou běžně používané. Obě tyto fráze doslova znamenají „čaj čaj“ a nejspíš vznikly chybným spojením. Pokud se s těmito pojmy setkáš, je pravděpodobné, že je tím myšlen prostě chai nebo masala chai.
Každý z těchto nápojů má své specifické vlastnosti a chuťové profily. Chai latte je západní verzí kořeněného čaje s mlékem, většinou jemnější a sladší, zatímco masala chai je tradiční indický kořeněný čaj. Latte je kávový nápoj s mlékem a chai je prostě slovo pro čaj v hindštině, ale často se v západním světě používá i pro označení chai latte. Pokud narazíš na termín “chai chai”, pravděpodobně se jedná o chybu a mělo by se jednat jednoduše o chai nebo masala chai.
Yogi má své kořeny v ajurvédské tradici staré Indie a je známý svým harmonickým složením bylin a koření. Typické složky zahrnují skořici, kardamom, zázvor, hřebíček a černý pepř. Tento nápoj je bezkofeinový, zaměřuje se na podporu tělesné a duševní pohody a na rozdíl od masala chai neobsahuje černý čaj. Každopádně je možné tuto směs pro přípravu masala chai nebo chai latte použít, akorát potřebuješ na závěr přidat ještě extra černý čaj. Takto se masala chai běžně připravuje v českých čajovnách.
TOMCHAi jsou kvalitní směsi koření a čaje postavené primárně na blahodárných funkčních účincích koření, kterého obsahují 70 %. K této kombinaci koření přidáváme zbylých 30 % čajové složky pro lahodný vyvážený zážitek.
V případě směsi CHAi MASALA – Assam, popř. bezkofeinové varianty CHAi MASALA – Honeybush, po zalití horkou vodou vznikne kořeněný chai => masala chai. Pokud směs povaříš s mlékem a cukrem, máš autentický masala chai s mlékem jako v Indii. No a když mléko napěníš a připravíš po vzoru kávového latte, pochutnáš si na moderním chai latte.
Se směsmi TOMCHAi CHAi MASALA Assam nebo Honeybush připravíš všechny výše zmíněné nápoje jednoduše bez cukru, bez kofeinu a dokonce i ve vegan variantě s rostliným mlékem. A to protože narozdíl od rozpustných směsí nebo sirupů žádný cukr, mléko ani další zbytečná aditiva neobsahují.
Zároveň varianta CHAi MASALA – Honeybush je zcela bez kofeinu, protože místo tradičního černého čaje kromě koření obsahuje africký divoký keř Honeybush, který má spousty antioxidantů a působí spíše relaxačně.
Zde najdeš nejoblíbenější “chai” recepty, které jsme pro tebe už v minulosti sepsali. Kromě chai latte zde najdeš i recepty pro studené varianty na ledu nebo bez mléka.
Těhotné ženy milují chai latte a často se nás ptají, zda je zdravé tento nápoj v těhotenství pít. My v tomto období doporučujeme pít směs CHAi MASALA – Honeybush, která je absolutně bez kofeinu a cukru, díky čemu je pro nadcházející maminky nejvhodnější. Sice stále obsahuje koření, které může být lehce stimulující, ale pokud si nápoj připravíš v rozumné intenzitě a hlavně jej budeš pít v rozumných dávkách, neměl by nastat žádný problém. Dokonce lektorky z předporodních kurzů Porod je krásný naše směsi rády doporučují v určitých fázích těhotenství.
S malými dětmi je to podobné jako s maminkami. Určitě doporučujeme v nižším věku dítěte volit variantu nápoje bez kofeinu ze směsi CHAi MASALA – Honeybush. Kromě toho, že je bez kofeinu, je také bez cukru a dalších přidaných látek, můžeš tak nápoj případně dosladit podle svých preferencí. Směs jde připravit třeba i jako CHAi s medem a citrónem nebo ve variantě latte s rostlinným nápojem místo kravského mléka. Děti takto chai latte milují.
Věřím, že jsme zde pokryli absolutně vše esenciální o chai latte, abychom ti pomohli se trochu zorientovat a vybrat správný nápoj, který si zamiluješ. Pokud máš ještě nějaké vhledy nebo znáš i jiné alternativní názvy, napiš nám je do komentářů, my se vždy rádi ochytříme a pobavíme.
Zároveň jestli máš odzkoušený božský recept z této směsi, ať už na přípravu nápoje nebo skvělého jídla, sem s ním.
A teď už CHAi zdar!