Doprava ZDARMA pro objednávky nad 999,- Kč => Vychutnat si život

Jak se rozpohybovat? Do kondice podle ajurvédy.

žena sedící v lotosovém květu
ranní jóga

Vše v přírodě má své dokonalé načasování. Když se vůči ní staneme vnímaví, je to vlastně i takový návod pro nás, jak jít s životním proudem a ne proti němu. V dubnu je čas vstát a hnout se z místa a také sázet, co chceme později sklízet. Doslova i obrazně. V rámci denního cyklu je toto období jako začátek produktivní části dne, kdy máme už za sebou všechny ranní probouzecí rituály a vrháme se do práce.

Pravá moudrost spočívá nejen v rozlišování, kdy je čas odpočívat a kdy čas konat. Ale také ve schopnosti se tímto poznáním řídit. Všichni to dobře známe – teorie je jedna věc, praxe věc druhá…

Cítíš, že máš chuť s jarem rozpohybovat nejen své tělo, ale také záležitosti, které dlouho stály, a bodla by ti nějaká motivace a podpora? Tak přesně pro tebe jsme připravili tento článek. Pojďme společně vykročit do jara aktivně!

Rozpohybování těla podle ajurvédských dóš

Že je fyzická aktivita zdravá, víme všichni. Pohyb nejen posiluje kondici, ale také čistí hlavu a pomáhá rozvíjet zdravý životní mindset. Funguje skvěle i jako stmelovač kolektivu nebo příležitost pro navazování nových přátelství. Benefitů je nespočet a kromě těch obecně platných jsou tu pro každého i nějaké osobní.

Jak si ale správně vybrat a uzpůsobit sobě na míru typ aktivity tak, aby to bylo v souladu s naší přirozeností? I zde platí, že co je dobré pro jednoho, nemusí být dobré pro druhého. Každý jsme jiný fyzický i mentální typ a také naše motivace se může velmi lišit.

Slyšel/a jsi už někdy o třech ajurvédských dóšách? Jsou to tři typy energie, které se nachází v lidském těle. Každý z nás má pak obvykle jednu dominantní a to ovlivňuje mimo jiné, jak spíme, jíme, hýbeme se i přemýšlíme. Svou konstituci si můžeš zjistit například v tomto testu.

Kapha

Kapha je principem elementů vody a země. Je pomalejší, ale vytrvalá a trpělivá. Nezáleží jí tolik na výkonu, ale skvělou motivací pro ni může být sport jako společenská aktivita. Příležitost setkat se s přáteli a navzájem se povzbudit. Nemusí se bát ani hodně intenzivního cvičení – ač se jí do něj často nechce. Opět zde pomůže sparing parťák. Pokud tedy u tebe převažuje Kapha, vyzkoušej třeba tohle:

● jóga nebo čchi-kung

● týmové sporty

● vytrvalostní běh

● posilování, veslování

Běh

Vátta

Vátta je kombinací elementů vzduchu a éteru. Je rychlá a energická a má tendenci se přepínat. Tíhne k impulzivním vysokým výkonům, které jí ale ve výsledku nedělají dobře. Mnohem vhodnější je pro ni spíše mírnější, ale pravidelné cvičení. Prospěje jí zaměřit se na budování svalového tonusu, ale zároveň pozor na zatěžování kloubů. Sport by pro ni měl být zábavou a jako součást spirituální cesty. Jako Vátta sáhni po:

● jóga, tai-či

● turistika, cyklistika

● kondiční gymnastika

● lehký běh

Pitta

Pittě vládne oheň a voda. Je soutěživá, cílevědomá a nejvíce orientovaná na výkon. Vhodné jsou pro ni sporty, kde může uplatnit svou soutěživost, ale zároveň podporují spíše spolupráci nežli rivalitu. Dělá jí dobře, když má před sebou nějakou výzvu. Překonávat nemusí zdaleka jen druhé, ale taky sama sebe. Pokud tedy u tebe převládá Pitta, zakousni se třeba do:

● volejbal, kopaná, hokej

● aktivní turistika, horolezectví

● terénní běh

● plavání

Nutno podotknout, že opět platí, co člověk, to originál. Pokud tě naše tipy inspirují, dělá nám to radost. Sdílíme jen to, co jsme sami vyzkoušeli. Přesto je ale naším hlavním záměrem tě podpořit v tom, hledat si pro sebe ty správné cesty – tvůj instinkt a intuice jsou těmi nejlepšími rádci. 🙂

Dej věci do pohybu

Dej do pohybu vše, co neslouží

Pohyb samozřejmě není jen o fyzické aktivitě. Dubnová energie je ideální k tomu hnout se z místa v záležitostech, které dlouho stály, ale ty moc dobře víš, že je potřeba něco s tím udělat. Vymeť staré pavučiny a pust sluníčko do stinných koutů.

Stejně jako všichni zahrádkáři právě v dubnu hojně připravují půdu a sejí, zasaď si nová, zdravá semínka svých záměrů i ty. Co bys chtěl/a letos sklízet? Je to jen na tobě. Sami moc dobře víme, že to není snadný úkol a chce to odvahu a odhodlání. Věz, že v tom nejsi sám/sama!

P.S.: Když bude nejhůř a budeš potřebovat nakopnout, dej si TOMCHAi a hoď se do pohody. 🙂

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *